leki-fizjoterapiaLeki przeciwbólowe a fizjoterapia (balneoterapia, klimatoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, terapia manualna, masaż leczniczy, ergoterapia, fizykoterapia).

Dane związane z zażywaniem leków przeciwbólowych są zatrważające. Wg Reckitt Benckiser w 2012 rok, połknęliśmy aż dwa miliardy pigułek, często niebezpiecznie zbliżając się do śmiertelnej dawki 8g na dobę. Na 113 mln opakowań leków przeciwbólowych, wydaliśmy przy tym, według wyliczenia firmy IMS Health Polska (IMS) – aż 1,1 mld zł.

Według IMS, tylko w w 2013 roku kupiliśmy aż 115 mln opakowań środków przeciwbólowych, za 1,2 mld zł. Co ciekawsze dane te są zbieżne z wyliczeniami Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty. Wynika z nich, że w 2013 roku kupiliśmy 684 mln opakowań takich medykamentów, a co czwarte opakowanie zawierało środki przeciwbólowe.

W przykładowej sytuacji, gdy ból pleców staje się uciążliwy, wiele osób sięga zwykle po leki przeciwbólowe. Ich zbyt częste przyjmowanie jest szkodliwe dla układu pokarmowego. Warto mieć świadomość, iż można je zastąpić zabiegami z zakresu fizjoterapii. Warto w tym celu umówić się na konsultację z fizjoterapeutą. W tym czasie specjalista będzie w stanie ustalić jakie zabiegi i jakiego typu działania z zakresu fizjoterapii są potrzebne w konkretnym  przypadku.

umowwiz-gami