Nieodpowiednie podnoszenie ciężkich przedmiotów może być dla nas bardzo groźne! Pamiętamy często na siłowni , jednak poza nią już niekoniecznie . Przykładem może być przeprowadzka – która jest wyzwaniem dla naszych pleców. Jeżeli zabierzemy się do pracy nieodpowiednio, miejsce mogą zmienią nie tylko meble, czy kartony, ale też dyski w naszym kręgosłupie.

dzwigaie-ciezkie-rzeczy-gami

Nieodpowiednie obciążenie często jest przyczyną dotkliwej choroby zwanej dyskopatią, która powoduje ucisk na nerwy wywołujący silny ból. Jest to główny zwiastun choroby. Może dotyczyć odcinka kręgosłupa na różnym poziomie i dawać objawy bólu promieniującego do kończyn, miednicy, barków, klatki piersiowej czy głowy. W takich wypadkach konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Czy możemy tego uniknąć? Aby bezpiecznie podnieść ciężki przedmiot, należy stanąć w lekkim rozkroku na szerokość bioder. Następnie musimy ugiąć kolana przy zachowaniu wyprostowanych pleców. Obiema rękoma sięgamy po przedmiot i trzymamy go jak najbliżej tułowia. Ciężar niesiemy przed sobą z lekko pochylonym tułowiem w biodrach do przodu. Można wspomóc się pasem podczas podnoszenia ciężarów. Okala on talię, pokrywając okolicę lędźwiową i zwiększając ciśnienie tłoczni brzusznej co w efekcie stabilizuje kręgosłup.

📅 Zapytaj i umów się z fizjoterapeutą GAMI Centrum Fizjoterapii poprzez formularz online:  📅