logo-imtaTerapia manualna wg koncepcji Maitland’a

Oparta jest na diagnozie oraz analizie odpowiedzi bólowej na określone ruchy i pozycje. Ruch w stawie oraz ewentualna wywoływana przez niego odpowiedź bólowa stanowią istotne składowe tej koncepcji. Podczas terapii cały czas stosowana jest ciągła, analityczna ocena pacjenta (przed, w trakcie oraz po terapii) umożliwiająca prawidłowe ustalenie rokowania, częstą kontrolę postępów oraz eliminowanie ryzyka urazów. Postępowanie takie umożliwia dostrzeżenie zmian ruchomości oraz ewentualnej odpowiedzi bólowej podczas pojedynczego zabiegu oraz całego cyklu leczenia.

Na metodę składa się określony schemat wywiadu, badania (mechaniki stawów, jakości ruchu, czynników wywołujących ból) oraz terapii. Podczas terapii za pomocą technik mobilizacji, manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się prawidłowy stan tkanki objętej procesem patologicznym.

W terapii manualnej według koncepcji Maitlanda cała uwaga skupiona jest na problemie bólowym czy też innym ograniczeniu pacjenta oraz wpływie tych czynników na życie codzienne. Terapia jest prowadzona indywidualnie, z doborem technik bezbolesnych i odpowiednich dla danego pacjenta. Cechą charakterystyczną metody jest wielokrotnie powtarzana ocena postępów terapii.

Terapia manualna według koncepcji Maitlanda stosowana jest zwłaszcza w terapii problemów bólowych kręgosłupa, problemach dyskowych (np. przepuklinach), rwie kulszowej oraz bólach stawów obwodowych.